İZLEYİNCE ACIKTIRAN SAHNELER

Yazar:
Efendim bilen bilir, çok iyi bir Türk Sineması izleyicisiyimdir. Oyuncusu filmi konusu konusuzu her yol vardır bu kardeşinizde. Bunlarla beraber, bilindiği üzere bizim filmlerimizde oyunculuğun ve sahnelerin abartıldığına ve insana zehri zerkettikten sonra, adeta gösterip de vermeyen bir oynaş gibi sizi orada bırakan bir kadına maruz bırakılmış gibi etkiler yaratılmasına hep şahit oluruz.


Bu kardeşiniz de nacizane arşivini ve hafızasını kullanarak, sizlere Türk Sineması'nda, izleyince salya salgılatan, Agop'un Kazı gibi yediğiniz halde en çok yemek yeme isteği uyandıran 3 sahneyi sıralayacak.Eğer ekleme yapmak isterseniz de yorum olarak altına yazın bence ki bilek ve de öğrenek...


1. Bitirimler Sınıfı(1975) - (Perihan Savaş, Sezer İnanoğlu)


Sonradan Kaleş ve KOKOYİN ile içli dışlı olan Sezer İnanoğlu ve İmparator İBRAHİM TATLISES'ten yedği zopa ile gündeme gelen Perihan Savaş'ın bu sahnesi, insanı sağlıklı beslenmeye yönlendirir. Sezer İnanoğlu cezalıdır ve tüm gün yemek yemeyecektir. Okulun sevgi dolu müstahdemi Adile Naşit ise, evladı gibi sevdiği bu öğrenciye kıymaz ve taze bir soğüş salata eşliğinde 1 tencere zeytin yağlı taze fasulye getirir. Ancak hesaplamadığı şey, Perihan Savaş'ın (Semra Öğretmen) sinsi gibi, yaban çakalı gibi çocuğun peşinde olduğudur ki neticede yakalanır. Perihan Savaş'ın o fasulyeyi zalim gibi boğması esnasında Sezer İnanoğlu öyle bir yalanırki bir tencere fasulye yiyesi gelir insanın. Ağzından yağlar falan damlar. Lan canım çekti ya.

2. Salak Milyonerler 1974 -(Z. Alasya, M. Akpınar, K. Sunal, H. Akçatepe)Gaysirili Behçet'in oğulları nihayet altınları bulmuş ve büyük şehre doğru yola çıkmışlardır. Altınları hmşerileri ALİ RIZA EMMİ'ye bozdurmak istmektedirler çünkü CENDERME hebisini ellerinden alır. Trene 3 mevkiiden binip götleri tahta koltuklarda ızgara kimin etmemişler ve lüküs mevkiden yarı yolu da yürüyerek Ankara'ya varmışlardır. Ancak Ali Rıza İstanbul'dadır v 5 kuru paraları yoktur. 3 gün yemeksiz sadece suyla geçirdikten sonra inşaatta günlük çalışıp, restorana gitmişlerdir. Gerçi ilk olarak gene su getirmişlerse de sonra 4 kişi girişip lokantaya ikinci şubeyi açtıracak kadar yemek yemişlerdir. Yediklerinin en güzeli ise PİRELİ KEBAPtır. Blog yazarken konuşmayın kafam karışıyo len...3.Korkusuz Korkak 1979-(Kemal Sunal)Efem bu film benim en sevdiğim Türk Komedi Filmi olabilir. Natuk Baytan'ın çok değişik usuller kullandığı ve abartının çok değişik zerkedildiği bu filmde çok enteresan küfürler çok garip diyaloglar saçma sapan çekim açıları vardır. Bununla birlikte Bombacı Mülayim doktordan rapor almadan haşlama patates yerken, siparişle gelen kebapları yiyen ofis arkadaşlarının sinir bozucu şekilde iştah açan sahnesi vardır. Mülayim bu görüntüye, parmaklarnın ucunu birleştirip elini bilekten yukarı aşağı sallayıp, patatesi överek mukable eder.


Bu sahnelere, 1977 yapımı GIRGIR ALİ filminde Cüneyt Arkın'ın balık yeme sahnesi, 1973 yapımı Canım Kardeşim filminde Kahraman Kıral'ın tavuk yeme sahnesi, 1974 yılı Çam Sakızı filmnde hasta Hulusi Kentmen'in Emel sayın'ın getirdiği kuru fasulyeyi yeme sahnesi ve son olarak da 1981 yılı Şaka Yapma filminde, öleceği söylenen anck ısarla ölmeyen Zeki Alasya'nın baklava ve kuvvet macunu yeme sahnesini ekleyebiliriz.

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa